Якщо ви перфекціоніст, вам, ймовірно, знайоме почуття бажання зробити все правильно. Ви можете насилу подавати документи, мучитися над проектами на роботі і навіть турбуватися про невеликі помилки з минулого.

Одна справа – високі стандарти, зовсім інше – перфекціонізм. І, як виявили деякі дослідники, прагнення до досконалості може мати серйозні наслідки як для психічного, так і для фізичного благополуччя.

Що таке перфекціонізм?

На думку дослідників, перфекціоністи дотримуються нереально високих стандартів і стають самокритичними, якщо вважають, що не відповідають цим стандартам. Перфекціоністи також можуть відчувати провину і сором, якщо вони терплять невдачі, що часто змушує їх уникати ситуацій, в яких вони побоюються, що вони можуть зазнати невдачі. Аманда Руджери, друкарська про перфекціонізм для BBC Future, пояснює: «Коли [перфекціоністи] не досягають успіху, вони не просто розчаровуються в тому, що вони зробили. Їм соромно за те, хто вони є ».

Як перфекціонізм може бути шкідливим
Хоча багато людей вважають прагнення до досконалості доброю справою, дослідники виявили, що в крайньому випадку перфекціонізм насправді пов’язаний з погіршенням психічного здоров’я.

В одному дослідженні дослідники проаналізували, як перфекціонізм був пов’язаний з психічним здоров’ям в попередніх дослідженнях. Вони переглянули в цілому 284 дослідження (з більш ніж 57000 учасників) та виявили, що перфекціонізм був пов’язаний з симптомами депресії, тривожності, обсесивно-компульсивного розладу і розладів харчової поведінки. Вони також виявили, що люди з більш високим перфекционизмом (тобто учасники, які більш чітко ототожнювали себе з перфекціоністськими рисами) також повідомляли про більш високих рівнях загального психологічного стресу.

У статті, опублікованій в 2016 році, дослідники розглянули, як перфекціонізм і депресія пов’язані з плином часу. Вони виявили, що у людей з більш високим перфекционизмом, як правило, посилюються симптоми депресії, що передбачає, що перфекціонізм може бути фактором ризику розвитку депресії. Іншими словами, хоча люди можуть думати про своє перфекціонізм як про щось, що допомагає їм досягти успіху, схоже, що їх перфекціонізм може бути шкідливим для їх психічного здоров’я.

Чи завжди шкідливий перфекціонізм? Психологи обговорюють це питання, і деякі припускають, що може існувати така річ, як адаптивний перфекціонізм, при якому люди дотримуються високих стандартів, не наражаючись самокритики через помилки, які вони здійснюють. Деякі дослідники припустили, що більш здорова форма перфекціонізму передбачає переслідування цілей, тому що ви цього хочете, а не звинувачення себе, якщо ви не досягли мети. Однак інші дослідники припускають, що перфекціонізм НЕ адаптивен: на думку цих дослідників, перфекціонізм – це більше, ніж просто дотримання високих стандартів, і вони не думають, що перфекціонізм корисний.

Чи підвищується перфекціонізм?

В одному дослідженні дослідники подивилися, як згодом змінився перфекціонізм. Дослідники проаналізували раніше зібрані дані від більш як 41 000 студентів коледжів з 1989 по 2016 роки. Вони виявили, що за досліджуваний період студенти повідомляли про підвищення рівня перфекціонізму: вони дотримувалися більш високих стандартів, відчували, що на них покладаються більш високі очікування, і змушували інших дотримуватися більш високих стандартів. Важливо відзначити, що найбільше зросли соціальні очікування, які молоді люди успадкували від навколишнього середовища. Дослідники припускають, що це може бути пов’язано з ростом конкуренції в суспільстві: студенти коледжів можуть відчути тиск з боку батьків і суспільства, що посилить перфекціоністські тенденції.

Як боротися з перфекционизмом

Оскільки перфекціонізм пов’язаний з негативними результатами, що може зробити людина з перфекціоністськими тенденціями, щоб змінити свою поведінку? Хоча люди іноді не вирішуються відмовитися від своїх перфекціоністські тенденцій, психологи відзначають, що відмова від досконалості не означає, що вони менш успішні. Фактично, оскільки помилки є важливою частиною навчання і росту, прийняття недосконалості може дійсно допомогти нам в довгостроковій перспективі.

Одна з можливих альтернатив перфекціонізму – це розвиток того, що психологи називають установкою на зростання. Дослідники зі Стенфордського університету виявили, що формування установки на зростання – важливий спосіб допомогти нам витягти уроки зі своїх невдач. На відміну від людей з установкою на даність (які вважають свій рівень навичок вродженим і незмінним), люди з установкою на зростання вірять, що можуть поліпшити свої здібності, витягуючи уроки зі своїх помилок. Психологи відзначають, що батьки можуть зіграти вирішальну роль в тому, щоб допомогти своїм дітям розвинути більш здорове ставлення до невдач: вони можуть похвалити своїх дітей за зусилля (навіть якщо їх результат

и були недосконалими) і допомогти дітям навчитися проявляти наполегливість, коли вони роблять помилки.

Ще одна потенційна альтернатива перфекціонізму – розвивати співчуття до себе. Щоб зрозуміти співчуття до себе, подумайте, як би ви відреагували на свого близького друга, якби він припустився помилки. Швидше за все, ви б відповіли добротою і розумінням, знаючи, що ваш друг мав на увазі добро. Ідея самосостраданія полягає в тому, що ми повинні ставитися до себе з добротою, коли робимо помилки, нагадувати собі, що помилки є частиною людського буття, і не піддаватися негативним емоціям. Як зазначає Руджери для BBC Futureсочувствіе до себе може бути корисно для психічного здоров’я, але перфекціоністи не схильні ставитися до себе співчутливо. Якщо ви зацікавлені в тому, щоб пробудити в собі більше співчуття до себе, дослідник, який розробив концепцію самосостраданія, пропонує вам невелику вправу.

Психологи також припустили, що когнітивно-поведінкова терапія може допомогти людям змінити їх уявлення про перфекціонізм. Хоча перфекціонізм пов’язаний з погіршенням психічного здоров’я, добра новина полягає в тому, що перфекціонізм – це те, що ви можете змінити. Працюючи над тим, щоб розглядати помилки як можливості для навчання і замінюючи самокритику співчуттям до себе, можна подолати перфекціонізм і виробити більш здоровий спосіб ставити перед собою цілі.

Джерело: Thoughtco

Від Morningstar

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *